Uygulamalı Temel Mekatronik Eğitimi – Bahar

üsküdar-inovasyon-merkeziMekatronik alanını lisede okuyan yada mekatronik mühendisliği bölümünü üniversite okuyan arkadaşların kaçırmaması gereken bir “Uygulamalı Temel Mekatronik Eğitimi” programı
Yararlı olması dileğimle 🙂

Üsküdar Kaymakamlığı, Üsküdar Belediyesi ve Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ortaklığında yürütülen “Üsküdar İnovasyon Merkezi Projesi” kapsamında “2016 Bahar Dönemi” “Uygulamalı Temel Mekatronik Eğitimi” 22 Şubat 2016 tarihinde yeniden başlıyor.

2015 Güz döneminde Üsküdar Kaymakamlığı, Üsküdar Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nün girişimleriyle Üsküdar; Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı’nda kurulan merkezde 40 gencimiz eğitimlerden faydalanmaya devam ediyor.

Projemiz kapsamında önümüzdeki eğitim döneminde de yine 40 gencimize uygulamalı mesleki eğitimlerin verilmesi planlanmıştır.

Merkezimizde verilecek eğitimler nelerdir?

1-S7-300 PLC Eğitimi
2-PLC’li Fabrika Otomasyonu Eğitimi
3-Pnömatik/Hidrolik Eğitimi
4-Mikrodenetleyici Eğitimi Bu başlıklar altında toplam 296 saat eğitim verilecektir.

Nasıl başvuru yapacağım?

Kursiyerler merkezimizin internet sitesi (www.uskudarinovasyonmerkezi.org) üzerinden başvuru formunu doldurarak başvuru yapacaklardır. Gelen başvurular üzerinden aday kursiyerler belirlenecek, teknik öğretmenlerimiz tarafından yapılacak mülakat sonrasında eğitim almaya hazır 40 kursiyer belirlenecektir.

Kimler başvuru yapabilir?

  • 18-30 yaş aralığında,
  • Mesleki Eğitim Merkezilerinin, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin, Meslek Yüksek Okullarının, Teknoloji Fakültelerinin ya da Mühendislik Fakültelerinin; Otomasyon, Mekatronik, Kontrol, Elektrik, Elektronik, Makine dal/alan/bölüm ve programlarından birinde okumak ya da bunlardan birinin mezunu olmak.
  • Mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlikleri yapacak bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olmak.

Eğitimler nerede, kimler tarafından düzenlenecek?

Eğitimler Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı binasında olacaktır. Okulumuzda görev yapan 4 teknik öğretmenimiz derslere girecektir.

Eğitim Süresi?

Eğitimlere 29 Şubat 2016 tarihinde başlanılması ve 14 Haziran 2016 tarihinde bitirilmesi planlanmaktadır. Eğitimler 2 grup halinde verilecektir.

  • 1.Grup: Pazartesi-Salı 18.00-21.00 arası 4’er saat Cumartesi 09.00-16.50 arası 8 saat (Haftada 16)
  • 2.Grup: Perşembe-Cuma 18.00-21.00 arası 4’er saat Pazar 09.00-16.50 arası 8 saat (Haftada 16)

4 ay süresince toplam 296 saat eğitim verilecektir.

Eğitim ücretli mi?

Ticari bir amaç olmadığından eğitimlerimiz ücretsiz olacaktır. Sadece kursiyerlerden kırtasiye, ikram vb. giderleri olarak 300 TL talep edilecektir.

Üsküdar İnovasyon Merkezi niçin kuruldu?

Günümüzde teknolojiye ayak uyduran endüstride, mekatronik sistemleri tanıyan ve bu sistemleri tasarlayıp kurulumuna kadar işin içerisinde olabilecek kalifiye eleman ihtiyacı artmıştır. Ancak kişilerin mekatronik sistemler üzerinde uygulama imkânı bulması gerçekten zor ve pahalıdır. Üsküdar İnovasyon Merkezinde gençlerimize mesleki bilgilerinin uygulamalı olarak geliştirilmesine yönelik endüstrideki sistemlere benzer eğitim setleri üzerinde eğitim verilmektedir. Bu sayede mekatronik sektöründe çalışmak isteyen, alanla ilgili bilgisi olan ancak uygulamalı eğitim alma fırsatı bulamamış öğrenci ya da mezunların bu eksikliklerinin giderilmesine destek olmaktadır. Dolayısıyla okullardan endüstride iş hayatına geçişte bir oryantasyon merkezi rolünü üstlenmiştir.

Daha fazla bilgi için;

Burak GÜL
0554 848 89 49
http://www.uskudarinovasyonmerkezi.org
http://www.facebook.com/uskudarinovasyonmerkezi
http://www.twitter.com/inovasyon_uskdr

Leave a Reply

*

Next ArticleSanayi Devrimi : Endüstri 4.0 ve Nesnelerin İnterneti