Mekatronik Mühendisliğinde 6 yıl

mekatronik-muhendisligi-resim-1
Mekatronik Mühendisliği olabilmek için geçen süre ve deneyimler…
Altı yılın sonunda, edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak isterim. Umarım,paylaşımlar sizin gelecek için atacağınız adımlarınızda, bir yol teşkil eder.
Okuduğunuzda, nerelerde durmaya çalıştığıma dikkat etmenizi öneririm.
Yaşamınız, başarı ve huzur içerisinde geçmesi, dileğimle…

Mekatronik Mühendisliğinde Edindiğim Genel Tecrübelerim 
Malum her Mekatronik Mühendisliği okuyan bana göre rakip olmasa da hocalarımıza ve kapitalist dünya rejimine göre hepimiz birbirimize rakipmişiz gibi gösterilmeye çalışıyor.

Bu konuya hiç girmeden, okuldan mezun olunan not ortalaması ne işe yarar? 
Not ortalaması: gelecekte yüksek lisans, üniversitede akademisyen olma ve bunları yapmayacaksanız bir firmaya girmeniz konusunda önünüze ilk çıkacak şeylerden birkaçı olarak sayabilirim. Mülakatta, bu mesleği ne kadar sevdiğiniz ve istediğiniz azda olsa bir göstergesi olmaktadır. Şunu da unutmamak lazım; hiçbir şey tek başına bir değer olmuyor. Mesela kısa bir örnek “masa dört ayaklı ve üç ayağı olduğunu düşünelim. Buradan çıkarılması gereken, başarı bir bütün ve üç bacaklı masanın ayakta duramayacağıdır”. Gördüğünüz gibi başaran insanların, kısaca özeti bu olsa gerek…

*

Alınan Sertifikalar:

Eğer alanımız ile ilgili sertifika alınırsa, gerçekten çok işe yaradığını ve firmanın gözünü doldurduğunu görebilirsiniz. Fakat şunu unutmamamız lazım; biz sertifikayı işe girmek için mi alıyoruz yoksa sevdiğimiz meslekte iyi olup, yaptığımız işten zevk almak için mi? Başka bir yazımda “Yaptığımız işi sadece maaş almak için mi yoksa gerçekten sevdiğimiz ve hazzını aldığımız için mi yapmamız gerekiyor?” başlığında bir yazı yazmayı düşünüyorum.Evet, kendinizin gelişiminize katkı sunacak sertifikalar almaya çalışın.Alacaksanız ve bir eğitime gidecekseniz ;“Mekatronik Eğitimi, Arduino Eğitimi, PİC Eğitimi, C/C# Eğitimi, Autocad Eğitimi,Solidworks Eğitimi” konusunda almanızı öneririm.Blog sitemizde “Uygulamalı Temel Mekatronik Eğitimi” ile alakalı bir yazı paylaştık okumak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.Sertifikayı aldığınızda, iş görüşmesine gittiğinizde bir anlamı olsun. Bende de sekseni geçkin sertifika var. Ama “CV” ye yazarken, hiçbir mantık kuramadığım o kadar fazla sertifikam var ki, anlatmam.

*

Üniversitede gerçekleştirilen projeler:

Bu konu çok önemli bir konu çünkü bu tarz projelerde çalışarak bilgisayardan bir/iki yılda öğreneceğiniz, bilgiyi üç/dört ayda araştırmasını yapmış ve net bilgiye sahip hocalarınızdan hızlıca çekebiliyorsunuz. Bu, tam bizim toplumumuza uygun bir konu, ben hiç bir şey yapmayayım “armut piş ağzıma düş” ama her şeyi bilmek istiyorum. Bu düşünce yapısı, ne yazık ki herkes de bu düşünce hakim. Ve bende, kendimi geliştirmek için bir çok çalışma yaptım ve çalışmalarıma devam ediyorum. Olabildiğince o projeler sayesinde kendime bir şeyler katmaya çalıştım. Akılınıza, belki şu takılıyordur? Ya ben şimdi okulda proje yapsam, en çok çizgi izleyen robot yapıyorlar; oda çok basit diyenler vardır. Ama emin olabilirsiniz, ya siz hiç bir şey bilmiyorsunuz ya da çok basit geliyorsa; sanal ortamda, yabancı kaynaklar konusunda, binlerce proje var. Onları birleştirerek çok güzel şeyler çıkarabilirsiniz.

*

Yurt Dışı Tecrübelerine:

Bu konu, herkes için mantıklı olmayabilir. Ama üniversite okurken, “mutlaka” tavsiyem bir yurt dışı Erasmus Eğitimi ya da stajı mutlaka size çok şey katacaktır.Belki, sen gittin mi ki ? Tavsiye ediyorsun, diyebilirsiniz? İspanya’da Erasmus Stajı yaptım. Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya şehirlerini görme fırsatı buldum. Staj için olmasa bile görmenizde fayda olduğunu düşünüyorum. Belki staj ortamında, iş konusunda pek bir şey öğrenmeden dönebilirsiniz(Türkiye’de öğrendiğiniz kadar öğreniyorsunuz!) ama kültürel olarak çeşitlilik kazanma konusunda size çok büyük faydası olacağını düşünüyorum.

*

Bitirme Projesi:

Bu proje dördüncü sınıfta alınıyor ve idealist üniversite öğrencisi için çok avantajlı bir hal katıyor. Nasıl oluyor der iseniz eğer “Mesela dördüncü sınıftasınız. Ve,bitirme projesi alacaksınız. Benim size tavsiyem, okuldan mezun olunca çalışmak istediğiniz alanda bitirme projesi yapmanız.” Çünkü, firma buna çok fazla dikkat ediyor.Evet, üniversitenin bile önünde yazdığım konu tabi ki “İngilizce” biliyorum. Sizde benim gibi bunu duymaktan bıktınız. Ama, nedense mühendis isen, bu yoksa sende hiç bilgi yokmuş gibi muamele görüyorsunuz. Bu konunun üzerinde mutlak bir şekilde durulması gerektiğini düşünüyorum.

*

Peki, bu konu açılmışken> İngilizce nasıl öğrenilir?

Sadece kurs ile olamayacağını anlayan, bu arkadaşınız; artık işi geliştirip; İngilizce diziler, ilkokul düzeyi İngilizce kitaplar, kelime ezberleri ve konuşma sitelerinde saatlerce yabancılarla konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Eğer, bunları ben yapıyorum; İngilizce öğrenemedim, diyen varsa en kısa zamanda İngiltere’ye ya da Amerika’ya gitmenizi tavsiye edebilirim. Eğer buralara gidemiyorsanız İngilizce pratik ve maddi uygunluk konusunda MALTA’yı tercih edilebilirsiniz.

*

Okulun verdiği imkanları değerlendirme:

Bana göre, “İngilizce” hazırlıkta ya da birinci sınıfta halletmelisiniz. İkinci sınıf eğitimini Almanya’da ve stajı da Almanya’da yapıp; mesleğin ana vatanı olmasa da,makine üzerine Dünya’ya namsalmış Almanya’dan şaşmamak gerektiğini düşünüyorum. Üçüncü sınıfı Anadolu’da bir üniversitede okuyorsanız; Farabi Programı ile büyük ve gelişmiş bir Üniversitede bir sene okuyup; yazında stajı orta ölçekli bir firmada kendinize bir şeyler katabileceğinizi düşündüğünüz yerde yapabilirsiniz. Gel gelelim; dördüncü sınıfa, zaten yukarıda da bahsetmiştim, sizlerede. Okuldan çıkınca, çalışmak istediğiniz iş alanı ile alakalı bitirme projesi yaparsanız, iş aranırken de çok fazla zorlanacağınızı düşünmüyorum.

*

Mekatronik Mühendisliği’deki malum konu, hangi alanı seçersem daha fazla maaş alırım?

Yapılan bir araştırmaya göre ; Bölümü tercih eden öğrencilerin, tek hedefinin maaşının yüksek olacağını düşünmesiymiş. Neyse, güzel maaşlarla kaliteli bir hayat için kendimizi geliştiriyoruz. Zaten, bu konuda herhangi bir anormallik olmadığını düşünüyorum. Seçeceğimiz alan konusuna gelirsek; her öğrenci ikinci sınıfın sonunda doğru, kendine sıcak gelen bir alanı beyini kabul etmiştir. Ama, o hala acaba başka alanda daha iyi imkanlar oluşur mu, diye düşünüyor olacaktır? Benim kişisel tavsiyem, içinden gelen sesin, frekansını bozma ve hemen kolları sıva. Kendini bulduğun alanda gelişmeye başlamalısın!Geliştirme derken, sanal ortamın derya deniz olduğunu zaten biliyorsunuz. Her şeyi de illa okuldan beklemeyin. “Google”a yazınca senin hocanın bilmediğinin daha fazlasını sana sunuyor; çünkü senin hocan da “Google”a yazarak öğreniyor.Emin ol! Kafanıza takılan yada benim yazmamı istediğiniz bir konu olursa omer@mekatronikmuhendisligi.com’a mail atabilirsiniz.

Bu yazımı “Mekatronikmuhendisligi.com” – Mekatronik E-dergisinde bulabilirsiniz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Eğitim hayatınızda, başarılar dilerim.

Leave a Reply

*

Next ArticleGeleceğe Dair 20XX