Sanayi Devrimi : Endüstri 4.0 ve Nesnelerin İnterneti

Bu yazımda Dünya’da sanayi devrimi olarak geçen Endüstri 4.0 ve Nesnelerin interneti konusu hakkında genel itibari ile bilgilendirme yapmayı hedefliyorum. Bu konu üzerinde daha detaylı bilgi bulabilmeniz için internet linklerini yazımın sonunda paylaşacağım.
Bu yazımı “Mekatronikmuhendisligi.com” – Mekatronik E-dergisinde bulabilirsiniz.
Bu konu üzerinde internet bir çok teknoloji ve mühendislik tabanlı bloglarda ve firma sitelerinde bu konuya detaylıca yer verilmeye başlandığını görüyorum. Bende Endüstri 4.0’ın önemine vardığımı düşünerek tez dersimde konumu “Endüstri 4.0 Sanayi Devrimi” üzerine seçtim. Gelecek vadeden bir konu olduğunu düşünüyorum. Yazımın sonunda çok beğendiğim ve samimi gördüğüm röportaj linkinide paylaşmış olacağım.Yazıma geçmeden önce aşağıdaki resim yazının çok güzel açıklamasını yaptığını düşünüyorum.

nesnelerin-interneti

Belirli bir ekonomik değere sahip canlı-cansız her nesnenin, internete bağlanarak diğer objelerle iletişim ve etkileşim haline geçeceği ve böylelikle akıllanacağı “Nesnelerin İnterneti” devrimi hızla gelişiyor. Tamamen bağlantılı ve akıllı bir dünyaya doğru ilerliyoruz. Bu gelişim ve trend birçok alanda etkilerini gösterecek. Sadece mobil platformlar değil endüstriyel alanlar da bu devrimden etkileniyor, daha da etkilenecek ve hayatımızı daha verimli, güvenli ve kolay bir şekilde sürdürebilmemizi sağlayacak. Endüstriyel devrim süreci geçmişten günümüze 4’e ayrılıyor.

Endüstri 1.0’dan 4.0’a Doğru

► Mekanik Üretim Tesislerinin Uygulanması (18. Yüzyıl)
1712 Buhar Makinesinin İcadı
► Elektrik ve İş Bölümüne Dayalı Seri Üretime Geçilmesi (19. Yüzyıl)
1840 Telgraf ve 1880 Telefon İcatları
1920 Taylorizm (Bilimsel yönetim)
► Üretim Süreçlerinin Otomasyonu (20. Yüzyıl)
1971 İlk mikro bilgisayar (Altair 8800)
1976 Apple I (S. Jobs ve S. Wozniak)
► Otonom Makineler ve Sanal Ortamlar (21. Yüzyıl)
1988 AutoIDLab. (MIT)
2000 Nesnelerin İnterneti
2010 Hücresel Taşıma Sistemi
2020 Otonom Etkileşim ve Sanallaştırma

endustri40

İnternete bağlı her nesnenin üretim alanında daha fazla kullanımını içeren bu trend ile birlikte endüstriyel alanda köklü değişimler olacak ve “Dördüncü Endüstri Devrimi – Endüstri 4.0” olarak nitelendirilen yeni bir dönem başlayacak. İnternetin üretimde kullanılması, iş geliştirmeden-mühendisliğe birçok yeniliği de beraberinde getirecek. Bu gelişmelerle üretim tesisleri; makinelerini, depo sistemlerini, araç-gereçlerini küresel ağlara dönüştürecekler. Üretimde akıllı cihazlar birbirleri ile gerçek zamanlı etkileşim kurarak daha verimli halde çalışacaklar. Böylece ürün geliştirme aşamasında; tasarımdan gerekli malzeme kullanımına, pazarlamadan sevkiyata birçok süreçte daha şeffaf ve birbirine bağlı bir sistem kurulacak. Birbiriyle konuşan, bağlantılı ma­kineler ürünün kalite kontrolünü yapıp üretim sürecindeki hataları daha hızlı tespit etmeyi sağlayacaktır. Tüm bu sürecin yönetildiği akıllı fabrikalarda büyük veri analiziyle üretim daha verimli hale gelecek. Örneğin telefon üreten bir fabrika düşünelim. Telefon üzerindeki RFID çip üzerinden tüm üretim bandı aşamalarında, sonrasında paket içerisinde sevkiyat anında, en sonunda müşterinin eline uluşana kadar bütün süreçler real-time izlenebilecek ve aksaklık durumunda müdahele edilebilecek. Cihazın herhangi bir arıza durumunda da çip gerçek zamanlı olarak fabrikaya veri gönderecek ve problemin çözülebilmesi sağlanacak. Üretim aşamasında arızalara-aksamalara karşı veya tedarik zinciri bazlı problemlere karşı hızlı çözümler sunabilecek.

Endüstri 4.0’ın Avantajları

► Sistemin izlenmesinin ve arıza teşhisinin kolaylaştırılması
► Sistemlerin ve bileşenlerinin öz farkındalık kazanması
► Sistemin çevre dostu ve kaynak tasarrufu davranışlarıyla sürdürülebilir olması
► Daha yüksek verimliliğin sağlanması
► Üretimde esnekliğin arttırılması
► Maliyetin azaltılması
► Yeni hizmet ve iş modellerinin geliştirilmesi

Endüstri 4.0 yolunda türkçe kaynak ve son gelişmeleri takip edebileceğiniz internet sitesi www.endustri40.com bu internet sitesinden daha detaylı bir şekilde bilgi edinebilirsiniz.

Portalda neler var?

Endüstri 4.0’ın yol haritası, üretim teknolojilerindeki gelişmeler, Endüstri 4.0’a geçiş sürecinde karşılaşılabilecek zorluklar, eğitim sisteminin Endüstri 4.0’a entegrasyonu gibi önemli başlıklar; haber, teknik makale ve röportajlar aracılığıyla ele alınacak ve geniş kesimlerin aktif katkısıyla alanında bir ilk olacak.
Son olarak yazımı yazarken denk geldiğim yatırım haberi konunun hangi boyutta olduğunu özetliyor sanırım 🙂
Nokia yatırımcı şirketi Nokia Growth Partners aracılığıyla nesnelerin interneti projelerine 350 milyon dolar yatırım yapacağını duyurdu.
Detay:
http://webrazzi.com/2016/02/22/nokia-nesnelerin-internetine-350-milyon-dolar-yatirim-yapacak/

Röportaj Linki:

ENDÜSTRİ 4.0


TED –Endüstri 4.0 Videosu:

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti “Devrimi”: Kurgu mu, Gerçek mi?
İnternet üzerinden canlı seminer 26 Şubat 2016’da…
Schneider Electric’in bu seminerinde endüstriyel internet mimarisi, akıllı makineler ve yeni yaratılacak ekonomi ile birlikte Türkiye’nin ilerlemesinde’de IIoT (Industrial Internet of Things)’nin yeri tartışılacak.
http://www.voltimum.com.tr/e-universite/endustriyel-nesnelerin-interneti-devrimi-kurgu-mu-gercek-mi


Yazımda yararlandığım siteler:

https://www.linkedin.com/pulse/nesnelerin-interneti-ile-gelen-4-end%C3%BCstri-devrimi-enis-elbistan
Endüstri 4.0 Platformu
www.endustri40.com

Leave a Reply

*

Next ArticleMekatronik Mühendisliğinde 6 yıl